نکات آموزش نصب سانترال پاناسونیک

با توجه به پیشرفت تکنولوژی در زمینه ارتباطات مردم و نیاز بیشتر به انجام امور غیر حضوری و مکالمات تلفنی، استفاده از دستگاه تلفن سانترال پاناسونیک ارتباطی آسان و مقرون به صرفه را بین واحدها و شعبات یک یا چند شرکت و یا ادارات و کارخانجات بزرگ و کوچک را به ارمغان آورده است. ما مرکز فنی مهندسی سورن ارتباط با بهره گیری از کادری متخصص و متعهد می توانیم شما صاحبان مشاغل را در زمینه مشاوره ، خرید، راه اندازی و نصب سانترال پاناسونیک همراهی می نماییم تا بتوانید با توجه به بودجه و مکان و پرسنل خود بهترین و مناسب ترین دستگاه تلفن سانترال پاناسونیک را خریداری نمایید.

در این مقاله قصد داریم نکاتی مهم در زمینه “راه اندازی و نصب سانترال پاناسونیک “ را به شما آموزش دهیم باشد که مورد استفاده شما قرار گیرد.

۱- محل نصب سانترال

اولین و مهمترین نکته ای که باید در نظر داشته باشیم انتخاب محلی مناسب برای نصب تلفن سانترال می باشد.
بهترین محل برای نصب دستگاه سانترال بر روی دیواری با سطحی مسطح و با فاصله ۱ متری از زمین می باشد لازم به ذکر است مکانی را که برای راه اندازی تلفن سانترال پاناسونیک در نظر می گیرید باید دور از هرگونه وسایل حرارتی و رطوبت باشد.

۲- تهیه نقشه سیم کشی سانترال

در این مرحله به تهیه نقشه مخابراتی و کابل کشی میچردازیم.  ابتدا باید خطوط شهری را از ورودی مخابرات تا پست کنار دستگاه سانترال انتخاب و کابل کشی نماییم و همینطور خطوط داخلی خود را از سوکت محل استقرار هر تلفن از طریق کابل مخابراتی به پست نزدیک دستگاه سانترال برسانیم لازم به ذکر است که برای داخلی های آنالوگ و دیجیتال یک زوج سیم شامل دو رشته سیم برای داخلی های هایبرید دو زوج سیم که زوج اول برای بوق و زوج دوم برای دیتا می باشد کشیده می شود.

۳- نصب و آرایش پست

در این مرحله به تناسب ورودی و خروجی دستگاه سانترال و تعداد زوج های کابل های داخلی و شهری پست خود را انتخاب کرده و کنار دستگاه نصب نمایند بهتر است برای سهولت کار و نظم در آرایش پست ، در یک طرف پست ابتدا کابل ورودی خطوط شهری را به ترمینال کروز متصل نموده و در ادامه کابل های خطوط داخلی را به ترتیب به ترمینال کروز وصل نمایید.
و در طرف دیگر کابل ها و خطوط شهری و داخلی دستگاه سانترال خود را به ترمینال کروز وصل کرده و در انتها برای انتقال خطوط داخلی و شهری بین دو طرف پست از سیم رانجا استفاده می کنیم.

( لازم به ذکر است در دستگاه سانترال های پر ظرفیت مثلا مدل های tda و tde و حتی مدل ۱۲۳۲ اتصال بین مرکز تلفن با پست از طریق کابل های مخصوص بنام کابل آمفونال برقرار میشوند که معمولا از کابل های ۱۶ زوج و یا ۲۵ زوج استفاده میشود که یک سر کابل به سوکت ۵۰ پین ..آمفونال.. متصل میباشد به کارتهای داخلی و شهری وصل میشوند.)

          نصب سانترال ۸۲۴

در مراکز سانترال کم ظرفیت مانند  سانترال پاناسونیک kx-tes 824  بجای آمفونال از طریق سر سوکت های تلفنی RJ11 به جک های مربوط به داخلی و یا شهری وصل میشوند.

         نصب سانترال ns500

و در باکس سانترال ns500 از طریق کابل شبکه و RJ45 و یا کابل پچ کرد وصل می شوند.

_

۴- برنامه ریزی و تنظیمات سانترال

برای برنامه ریزی مرکز تلفن سانترال دو روش اصلی وجود دارد که در ادامه به بررسی می پردازیم.

  • روش اول برنامه ریزی از طریق گوشی های اپراتوری که به این روش pt-programming گفته می شود.
  • روش دوم برنامه ریزی از طریق کنسول نرم افزاری و برقراری ارتباط کامپیوتری با سانترال که به این روش pc-programming گفته می شود.

ورود به حالت برنامه ریزی سانترال

سانترال پاناسونیک در سری کم ظرفیت خود این قابلیت را برای کاربران فراهم کرده است که از طریق تلفن سانترال KX-T7730 (تلفن اپراتوری) کار برنامه ریزی را انجام دهند. در این تلفن برای ورود به حالت تنظیمات، روند یکسانی از طرف پاناسونیک در نظر گرفته شده است. این یکسان بودن حالت ورود به صفحه تنظیمات باعث سهولت در بخاطر سپردن موارد می شود. در هنگام ورود به حالت برنامه ریزی و یا در هنگام تغییرات بر روی سانترال، حتما تلفن مذکور باید به پورت JACK01 متصل باشد. این جک مهم ترین جک در دستگاه های سانترال است زیرا به عنوان جک اپراتوری برای دستگاه معرفی شده است. توجه به نکات زیر اهمیت دارد:

  • در هنگام برنامه ریزی داخلی در حالت اشغال قرار دارد.
  • تلفن مورد نظر باید در اولین جک در دستگاه باشد.
  • رمز دستگاه به صورت پیش فرض ۱۲۳۴ است.
  • تلفن برنامه ریزی حتما باید تلفن هایبرید باشد.
  • سانترال پاناسونیک در سری پر ظرفیت و یا دیجیتال ازطریق تلفن اپراتوری KX-DT543 کار برنامه‌ریزی را میتوانید انجام دهید .

برای ورود به حالت تنظیمات سانترال مراحل زیر را انجام دهید:

  • کلید * را فشار دهید.
  • کلید # را بفشارید.
  • رمز عبور را وارد کنید.

تمامی کدهای تلفن سانترال پاناسونیک باید با آگاهی کامل انجام شود. علت این کار، حساسیت بالا در کار است و در صورتی که مرحله ای به اشتباه طی شود ممکن است تمام برنامه ریزی و راه اندازی سانترال دچار اختلال شود. توصیه می شود تمام توضیحات هر کد را مطالعه نمایید زیرا در آن بیان شده است که چه کدهای با هم در تضاد هستند و یا چه کدهایی نیاز به پیش زمینه ای برای فعال شدن دارند. در آموزش نصب سانترال و کدهای تلفن پاناسونیک تلاش شده تمامی موارد به صورت کامل با بیانی ساده و شیرین ارائه شود.